Mediji preneli da je jedan Francuz sa devet promila svetski rekorder
Srpski rekord - 14 promila alkohola!
Pre nekoliko godina na VMA su primili Beograđanina koji je toliko popio za Novu godinu da su laboranti nekoliko puta merili nivo alkohola kako bi se uverili da nije greška...
BEOGRAD - Svi svetski mediji preneli su, pre nekoliko dana, vest da je jedan Francuz, koji je doživeo saobraćajnu nezgodu kod mesta Poliat, napravio svetski rekord tako što je u krvi imao deset promila alkohola.
To je za sada apsolutni svetski rekord, preneli su mediji, a policija u rezultate nije mogla da veruje, pa su analize rađene u nekoliko laboratorija. Međutim, iako to svetu nije poznato, Srbi su u ovome oborili rekord još pre nekoliko godina, tačnije jednom Beograđaninu su tokom novogodišnje noći lekari Vojnomedicinske akademije u Beogradu izmerili, ni manje ni više, nego 14 promila alkohola u krvi.
- Doduše, tada to nismo objavili medijima, pa možda zbog toga i nisu čuli u svetu za ovaj naš rekord. Pre nekoliko godina, ne mogu sad baš tačno da se setim, u novogodišnjoj noći su u naš Centar za toksikologiju doveli čoveka koji od prevelike doze alkohola bio u komi. Izmerili smo mu nivo alkohola u krvi i rezultati su pokazali da je imao čak 14 promila alkohola. S obzirom na to da naši laboranti nisu mogli da veruju u to kako je taj čovek uopšte živ, merili smo mu alkohol pomoću nekoliko metoda i uvek je rezultat bio oko 14 promila - kaže za Glas dr Dragan Joksović, načelnik Centra za toksikologiju u VMA.
Dr Joksović napominje da je preko 4,5 promila alkohola u krvi smrtna doza, međutim ovaj čovek je preživeo i ništa mu nije falilo.
- Imao je oko 40 godina i bio je krupne građe, ali je bio hronični alkoholičar, pa je zbog toga, verovatno, bio otporan na ovoliku količinu alkohola u krvi - kaže dr Joksović.
Dr Siniša Pavun, šef kliničkog odeljenja za alkoholizam u Zavodu za bolesti zavisnosti, ističe u razgovoru za Glas da kod velikih trovanja nisu toliko problem hronični alkoholičari koliko mladi ljudi, tinejdžeri.
- Oni piju takmičarski i važno im je samo da popiju više, odnosno da budu "bolji od drugih". Kod njih najčešće dolazi do teških trovanja zbog toga što, za vrlo kratko vreme, popiju veliku količinu žestokog pića. Kod hroničnih alkoholičara to je drugačije jer oni piju sistemom dolivanja i oni imaju visok prag tolerancije na alkohol, odnosno mogu mnogo da popiju - objašnjava dr Pavun.
Prema njegovim rečima, sve doze iznad 4,5 i pet promila alkohola u krvi opasne su po život, odnosno ugrožavaju život osobe.
- Sa toliko alkohola u krvi, osoba ima otežano disanje i rad srca. Možete da ga udarate i da on ne ne daje znak da je pri sebi. Takvoj osobi koja je životno ugrožena potreban je ceo tim lekara i najčešće je potrebna celokupna reanimacija.
U ovako teškim trovanjima najpre otkazuju moždane funkcije i centar kojim se reguliše disanje i rad srca, zbog čega se osoba guši i najčešće je u komi - dodaje dr Pavun, napominjući da ovakvo stanje može da nastane posle popijenih pola litra žestokog pića za sat do dva.